Trekdagar 2012

Här kan du se vad som visades på Trekdagarna 2012. 
 

Länkar till pdf programmet för aktuell dag

prg 120114  prg 120211  prg 120303  prg 120407  prg 120505  prg 120602

prg 120901  prg 121006  prg 121103  prg 121208


14 januari – Per aspera ad astra (Mot stjärnorna genom svårigheter)

10:10 Life Support DS9 3 13
10:55 Plato’s Stepchildren Tos 3 10
11:45 Paus
12:05 Faces Voy 1 14
12:50 Ethics Tng 5 16
13:35 Lunch
14:50 The Mark of Gideon Tos 3 16
15:40 Smith & Jones 10th Dr Who 2 01
16:25 Paus
16:45 Caprica Pilot
18:05 Paus
18:25 Scientific Method Voy 4 07
19:10 Mission of the Darians Space 1999 1 09
19:55 Paus
20:15 The Disease Voy 5 17
21:00 Hippocratic Oath Ds9 4 04

11 februari – Ye cannae change the law of physics

10:10 Where no one has gone before Tng 1 06
10:55 Threshold Voy 2 15
11:40 Paus
12:00 Timescape Tng 6 25
12:45 The Counter-Clock Incident TAS 2 06
13:10 Bonus: real science Voy 3 Voy S3
13:20 Bonus: real science with Andre Bormanis Voy S7
13:35 Lunch
15:00 Sacred Ground Voy 3 07
15:45 Explorers DS9 3 22
16:30 Paus
16:50 Force of nature Tng 7 09
17:35 The Omega directive Voy 4 21
18:20 Paus med lotteri
18:40 Rebirth Caprica 1 02
19:25 Black Sun Space 1999 1 03
20:15 Paus
20:35 Shockwave, part 1 Ent 1 26
21:20 Shockwave, part 2 Ent 2 01

3 mars – Conviction

10:10 Jetrel Voy 1 15
10:55 The Conscience of the king Tos 1 13
11:45 Paus
12:05 Årsmöte
13:00 The infiniteve Vulcan Tas 1 07
13:25 Lunch
14:55 The Raven Voy 4 06
15:40 Tin man Tng 3 20
16:25 Paus
16:45 This side of paradise Tos 1 24
17:35 Unforgetteble Voy 4 22
18:20 Paus
18:40 Let he who is without sin Ds9 5 07
19:25 Reins of a Waterfall Caprica 1 03
20:10 Paus
20:30 Covenant DS9 7 09
21:15 Alice Voy 6 05

7 april – Et resurrexit

10:10 Emenations Voy 1 09
10:55 Mortal coil Voy 4 12
11:40 Paus
12:00 Shore Leave Tos 1 15
12:50 The changeling Tos 2 03
13:40 Lunc
15:10 The Search for Spock Mov 3
16:55 Paus
17:15 Ashes to Ashes Voy 6 18
18:00 Matter of life and death Space 1999 1 13
18:50 Paus
19:10 Barge of the dead Voy 6 03
19:55 The unquiet dead 9th dr Who 1 03
20:40 Paus
21:00 Return to tomorrow Tos 2 20
21:50 Who watches the watcher? Tng 3 04

5 maj – Alone

10:10 Pen Pals Tng 2 15
10:55 A man alone Ds9 1 03
11:40 Paus
12:00 Detained Ent 1 21
12:45 Starship mine Tng 6 18
13:30 Lunch
15:00 The Chute Voy 3 03
15:45 The Empath Tos 3 12
16:35 Paus
16:55 Shades of grey Tng 2 22
17:40 Muse Voy 6 22
18:25 Paus
18:45 Garvedancing Caprica 1 04
19:30 Captive pursuit Ds9 1 06
20:15 Paus
20:35 Renaissance Man Voy 7 24
21:20 Singularity Ent 2 09

2 juni – tlhIngan maH! We are Klingons

10:10 Heart of glory Tng 1 20
10:55 Blood Oath DS9 2 19
11:40 Paus
12:00 Sons of Mogh Ds9 4 15
12:45 Sins of the Father Tng 3 17
13:30 Lunch
15:00 Friday’s Child Tos 2 11
15:50 Reunion Tng 4 07
16:35 Paus
16:55 Marauders Ent 2 06
17:40 Firstborn Tng 7 21
18:25 Paus
18:45 There is another sky Caprica 1 05
19:30 You Are Cordially Invited… Ds9 6 07
20:15 Paus
20:35 Change of Heart DS9 6 16
21:20 Tacking Into the Wind Ds9 7 22

1 september – Trouble in double

10:10 Emissary, part 1 Ds9 1 01
10:55 Emissary, part 2 Ds9 1 02
11:40 Paus
12:00 Encounter at farpoint, part 1 Tng 1 01
12:45 Encounter at farpoint, part 2 Tng 1 02
13:30 Lunch
15:00 The search, part 1 Ds9 3 01
15:45 The search, part 2 Ds9 3 02
16:30 Paus
16:50 Unimatrix Zero, part 1 Voy 6 26
17:35 Unimatrix Zero, part 2 Voy 7 01
18:20 Paus
18:40 Rise of the Cybermen Dr Who S2 05
19:25 The age of steel Dr Who S2 06
20:10 Paus
20:30 What you leave behind Ds9 7 25
21:15 What you leave behind Ds9 7 26

6 oktober – Into the battle

10:10 Peak performance Tng 2 21
10:55 Improbable cause, part 1 Ds9 3 20
11:40 Paus
12:00 The die is cast, part 2 Ds9 3 21
12:45 Resistance Voy 2 12
13:30 Lunch
15:00 A private little war Tos 2 19
15:50 Starship down Ds9 4 07
16:35 Paus
16:55 Nemesis Voy 4 04
17:40 Know thy enemy Caprica 1 06
18:25 Paus
18:45 Redemption, part 1 Tng 4 26
19:30 Redemption, part 2 Tng 5 01
20:15 Paus
20:35 Equinox, part 1 Voy 5 26
21:20 Equinox, part 2 Voy 6 01

3 november – Who’s Barclay?

10:10 Hollow pursuit Tng 3 21
10:55 The Nth degree Tng 4 19
11:40 Paus
12:00 Realm of fear Tng 6 02
12:45 Genesis Tng 7 19
13:30 Lunch
15:00 Projections Voy 2 03
15:45 Pathfinder Voy 6 10
16:30 Paus
16:50 Life line Voy 6 24
17:35 Inside man Voy 7 06
18:20 Paus
18:40 The gamekeeper SG-1 S 2 04
19:25 The Long dark B5 2 05
20:10 Paus
20:30 Endgame, part 1 Voy 7 25
21:15 Endgame, part 2 Voy 7 26

8 december – Joy and Reflection

10:10 Far Beyond the stars DS9 6 13
10:55 Mudd’s Woman Tos 1 06
11:45 Paus
12:05 False profit Voy 3 05
12:50 The sound of her voice Ds9 6 25
13:35 Lunch
15:05 The measure of a man Tng 2 09
15:50 The Schizoid man Tng 2 06
16:35 Paus
16:55 Patterns of Force Tos 2 21
17:45 Live fast and prosper Voy 6 21
18:30 Paus
18:50 The vengeance formulation BBT 3 09
19:15 The staircase implementation BBT 3 22
19:40 The Wheaton recurrence BBT 3 19
20:05 The Bath item gift hypothesis BBT 2 11
20:30 Paus
20:50 Meld Voy 2 16
21:35 Little green men Ds9 4 08