Trekdagar 2013

Här kan du se vad som visades på Trekdagarna 2013. 
 

Länkar till pdf programmet för aktuell dag

 

prg 130112  prg 130209  prg 130302  prg 130406  prg 130504  prg 130601

prg 130907  prg 131005  prg 131116  prg 131207


12 januari – Bad Borg, Bad Borg

10:10 Regeneration Ent 2 23
10:55 Q Who? Tng 2 16
11:40 Paus
12:00 Best of both worlds, part 1 Tng 3 26
12:45 Best of both worlds, part 2 Tng 4 01
13:30 Lunch
15:00 Scorpion, part 1 Voy 3 26
15:45 Scorpion, part 2 Voy 4 01
16:30 Paus
16:50 Descent, part 1 Tng 6 26
17:35 Descent, part 1 Tng 7 01
18:20 Paus
18:40 The Reckoning, part 1 SG-1 8 16
19:25 The Reckoning, part 2 SG-1 8 17
20:10 Paus
20:30 Dark froniter, part 1 Voy 5 15
21:15 Dark froniter, part 2 Voy 5 16

9 februari – Needles and pains

10:10 Skin of evil Tng 1 23
10:55 Tribunal Ds9 2 25
11:40 Paus
12:00 Phage Voy 1 05
12:45 Bounty Ent 2 25
13:30 Lunch
15:00 Hard time Ds 9 4 19
15:45 The high ground Tng 3 12
16:30 Paus
16:50 The Gamesters of Triskelion Tos 2 16
17:40 The Imperfections of Memory Caprica 1 07
18:25 Paus
18:45 Chain of command, part 1 Tng 6 11
19:30 Chain of command, part 2 Tng 6 12
20:15 Paus
20:35 Repentance Voy 7 13
21:20 The siege of AR-558 Ds9 7 08

2 mars – The Captains

10:10 Time sqaured Tng 2 13
10:55 Good shepard Voy 6 20
11:40 Paus
12:00 The Adversary DS9 3 26
12:45 Trials and tribble-ations Ds9 5 06
13:30 Lunch
15:00 The Chase Tng 6 20
15:45 Rogue planet Ent 1 18
16:30 Paus
16:50 The Captains Dokumentär
18:30 Paus
18:50 Past tense, part 1 Ds9 3 11
19:35 Past tense, part 2 Ds9 3 12
20:20 Paus
20:40 Year of hell, part 1 Voy 4 08
21:25 Year of hell, part 2 Voy 4 09

6 april – The Good, The Ugly, and The Badly Written

10:10 The Royale Tng 2 12
10:55 A piece of the action Tos 2 17
11:45 Paus
12:05 Årsmöte
12:50 The big goodbye Tng 1 12
13:35 Lunch
15:00 The corbomite maneuver Tos 1 10
15:50 The Voyager Conspiracy Voy 6 09
16:35 Paus
16:55 The storyteller Ds9 1 14
17:40 Future Imperfect Tng 4 08
18:25 Paus med lotteridragning
18:45 Far beyond the stars Ds9 6 13
19:30 Roddenberry on patrol
19:50 Roddenberrys – Outtakes
20:10 Once upon a planet Tas 1 09
20:35 Paus
20:55 Live fast and prosper Voy 6 21
21:40 Living witness Voy 4 23

4 maj – Into Star Trekking

10:10 Star Trek: The Wrath of Kahn 1982
12:05 Paus
12:25 Star Trek VI: The undiscovered country 1991
14:20 Lunch
15:50 Star Trek: Generations 1994
17:50 Paus
18:10 Star Trek: First Contact 1996
20:05 Paus
20:25 Star Trek – The future begins 2009

1 juni – Friend or foe?

10:10 The Enterprise incident Tos 3 02 00:50
11:00 Day of the dove Tos 3 07 00:50
11:50 Paus 00:20
12:10 The Defector Tng 3 10 00:45
12:55 Yesterdays Enterprise Tng 3 15 00:45
13:40 Lunch 01:20
15:00 Judgement Ent 2 19 00:45
15:45 Face of the enemy Tng 6 14 00:45
16:30 Paus 00:20
16:50 Eye of the needle Voy 1 07 00:45
17:35 Prophecy Voy 7 14 00:45
18:20 Paus 00:20
18:40 Army of ghost Dr Who 2 12 00:45
19:25 Doomsday Dr Who 2 13 00:45
20:10 Paus 00:15
20:25 The way of the warrior, part 1 Ds9 4 01 00:45
21:10 The way of the warrior, part 2 Ds9 4 02 00:45
21:55

7 september – From Terra to Terry

10:10 Space seed Tos 1 22
11:00 Borderland Ent 4 04
11:45 Paus
12:05 Cold station 12 Ent 4 05
12:50 The Augments Ent 4 06
13:35 Lunch
14:50 Waking moments Voy 4 13
15:35 Babel One Ent 4 12
16:20 Paus
16:40 United Ent 4 13
17:25 The Aenar Ent 4 14
18:10 Paus
18:30 Ghost in the machine Caprica 1 08
19:15 The Outrageous Okona Tng 2 04
20:00 Paus
20:15 Demons Ent 4 20
21:00 Terra prime Ent 4 21

5 oktober – As time goes by

10:10 Time and again Voy 1 04
10:55 Time’s Orphan DS9 6 24
11:40 Paus
12:00 Time’s arrow, part 1 Tng 5 26
12:45 Time’s arrow, part 2 Tng 6 01
13:30 Lunch
14:50 Tomorrow is yeasterday Tos 1 19
15:40 1969 SG1 2 21
16:25 Paus
16:45 The Shakespear code Dr Who 3 02
17:30 End of Line Caprica 1 09
18:15 Paus
18:35 Cause and effect Tng 5 18
19:20 Before and after Voy 3 21
20:05 Paus
20:25 Futures End, part 1 Voy 3 08
21:10 Futures End, part 2 Voy 3 09

16 november – Old wars and medical dilemma

10:10 The masterpiece society Tng 5 13
10:55 Unnatural selection Tng 2 07
11:40 Paus
12:00 The Lorelei signal Tas 1 04
12:25 Invasive Procedures Ds9 2 04
13:10 The Pirats of Orion Tas 2 01
13:35 Lunch
15:00 Unvanquished Caprica 2 01
15:45 The Breach Ent 2 21
16:30 Paus
16:50 Tsunkatse Voy 6 15
17:35 The Galdiators PoA 02
18:25 Paus med lotteridragning
18:45 The surgeon PoA 07
19:35 Symbiosis Tng 1 22
20:20 Paus
20:35 Half a life Tng 4 22
21:20 Living witness Voy 4 23

7 december – Number One

10:10 The Cage Tos 0 0
11:10 Second chances Tng 6 24
11:55 Paus
12:15 The Galileo Seven Tos 1 16
13:05 The Pegasus Tng 7 12
13:50 Lunch
15:10 The darkness and the light DS9 5 11
15:55 When it rains DS9 7 21
16:40 Paus
17:00 The seventh Ent 2 07
17:45 Resolution Voy 2 25
18:30 Paus
18:50 Fusion Ent 1 17
19:35 Retribution Cap 2 02
20:20 Paus
20:40 Natural law Voy 7 22
21:25 First contact Tng 4 15